Blog

15 stycznia 2018 | Ochrona danych osobowych

RODO – Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych

25 maja 2016 r. weszło w życie unijne Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych zwane także „RODO” lub „GDPR”. RODO to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

8 stycznia 2018 | Podatki i restrukturyzacje

Nowa Ordynacja podatkowa

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że większość przepisów prawa podatkowego jest mało przystępna dla przeciętnego podatnika co skutkuje najczęściej określaniem prawa polskiego jako niesprawiedliwego lub niezrozumiałego.

14 lutego 2017 | Prawo gospodarcze

Pakiet 100 zmian Dla Firm

Od pierwszego stycznia 2017 roku weszły w życie pierwsze uproszczenia dla przedsiębiorców, promowane pod hasłem 100 zmian Dla Firm. To pierwszy etap realizacji „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” przyjętego przez rząd. 16 lutego 2016 r. W celu uproszczenia oraz poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców znowelizowanych zostało 20 aktów prawnych.

1 lutego 2017 | Prawo gospodarcze

Sukcesja przedsiębiorstwa osoby fizycznej

Mówi się, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy - śmierć i podatki. Śmierć przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą może rodzić nie tylko dramat psychiczny rodziny i najbliższych, ale może sprowadzić na nich, jako na potencjalnych spadkobierców, poważne konsekwencje.

30 stycznia 2017 | Windykacja należności

Kontrahent nie opłacił faktury? Działaj!

Podstawową zasadą, o której powinien pamiętać każdy przedsiębiorca, jest pilnowanie terminów przedawnienia należności. Czasami terminy te są bardzo krótkie. Przykładowo - 2 lata dla faktur z tytułu sprzedaży, 1 rok - dla roszczeń z tytułu umowy przewozu i spedycji czy 6 miesięcy - dla roszczeń o wydanie przedmiotu pożyczki.

17 stycznia 2017 | Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

Nowy rok – nowa płaca minimalna

Zgodnie z art. 6 Ustawy o minimalnym wynagrodzeniuza pracę, od 1 stycznia 2017 roku minimalne wynagrodzeniedla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, na pełen etat wzrosło z poziomu 1850 złotych brutto do 2000. To znaczy, że na rękę pracownik otrzyma około 1460 zł (poprzednio 1355 zł).

12 stycznia 2017 | Prawo upadłościowe

Razem, a jednak osobno.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą co raz częściej decydują się na wprowadzenie rozdzielności majątkowej w małżeństwie. Zakładając własny biznes musimy poważnie zastanowić się co będzie najlepsze zarówno dla naszej rodziny, jak i dla firmy.

11 stycznia 2017 | Podatki i restrukturyzacje

Rozliczanie samochodu osobowego będącego środkiem trwałym w zakresie podatku VAT

Wykorzystywanie samochodów osobowych dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej i zasady jego rozliczania nie są jednoznaczne. Dodatkowo zmiany przepisów, które wprowadziła nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług w 2014 r. nie przyczyniły się do ich uproszczenia.

9 stycznia 2017 | Ochrona danych osobowych

Rejestracja zbiorów danych osobowych

W ostatnim czasie, coraz więcej uwagi przykłada się do kwestii ochrony danych osobowych. Powstają firmy, które próbują zastraszyć przedsiębiorców twierdząc, że nie dokonali obowiązkowej rejestracji swoich firm w GIODO, aby skłonić ich do skorzystania z pomocy podmiotów świadczących usługi w tym zakresie.

8 stycznia 2017 | Ochrona danych osobowych

Pozyskiwanie klientów w kontekście danych osobowych

Prowadzenie działalności gospodarczej opartej na dopuszczalności powierzenia innym podmiotom pozyskiwania klientów na rzecz zleceniodawcy jest zjawiskiem powszechnym w obrocie.

1 2 3 5

© 2016 Centrum Prawa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K. Wszelkie prawa zastrzeżone.