13 sierpnia 2018 | Prawo cywilne
BTE: Sprzedaż wierzytelności a przedawnienie

Bankowy Tytuł Egzekucyjny, jako szczególny przywilej dla banków i instytucji bankowych, został faktycznie wyeliminowany z porządku prawnego Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15 kwietnia 2016 r. W Wyroku Trybunał uznał niekonstytucyjność procedury wystawiania BTE.
Kolejnym pozytywnym dla kredytobiorców było orzecznictwo Sądu Najwyższego, uderzające w masowych windykatorów, którzy nabywali od banków wierzytelności stwierdzone BTE. Najczęściej Bank, po otrzymaniu klauzuli wykonalności na BTE i po przeprowadzeniu bezskutecznej egzekucji, nie był zainteresowany dalszym, mozolnym odzyskiwaniem długu i sprzedawał swoje wierzytelności. Nabywca tej wierzytelności korzystał z tego, że bank doprowadził do przerwania biegu przedawnienia wierzytelności, poprzez prowadzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie BTE. Każda bowiem czynność dokonywana przed komornikiem w celu odzyskaniu długu na podstawie BTE, powodowała przerwanie biegu przedawnienia i jego bieg od początku.
Sąd Najwyższy uznał jednak, że nabywca wierzytelności niebędący bankiem nie może powoływać się na przerwę biegu przedawnienia spowodowaną wszczęciem postępowania egzekucyjnego na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Taka jest teza Uchwały Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2016 r. (III CZP 29/16). Sąd w tej uchwale oraz w kolejnych wyrokach uznał, że nabywca wierzytelności niebędący bankiem, nie może korzystać z przywileju banku, który mógł prowadzić egzekucję na podstawie bankowego tytułu wykonawczego. W razie cesji wierzytelności przerwa biegu przedawnienia wywołana złożeniem wniosku o wszczęcie egzekucji zachowa swój skutek wyłącznie wobec tych cesjonariuszy, którzy sami mogliby posłużyć się bankowym tytułem egzekucyjnym. W pozostałych sytuacjach przerwę biegu przedawnienia uznaje się za niebyłą – bieg zaś terminu przedawnienia w stosunku do nabywcy wierzytelności określa się na zasadach ogólnych.
W praktyce te orzeczenia dają wysokie prawdopodobieństwo wygrania sporu na podstawie zarzutu przedawnienia. Czas jaki upływa pomiędzy wystawieniem BTE a jego zbyciem zazwyczaj wynosi w granicach 3 lat, a tyle zaś wynosi termin przedawnienia wierzytelności stwierdzonej BTE.
Zespół Centrum Prawa