7 sierpnia 2018 | Prawo gospodarcze
Postępowanie przymuszające w KRS. Jak Sąd Rejestrowy zadba o prawidłowy stan Krajowego rejestru Sądowego?

Obowiązek złożenia odpowiednich formularzy – wniosków o dokonanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym znany jest każdemu przedsiębiorcy, który prowadzi działalność w formie spółki. W trakcie działalności obowiązek ten pojawia się zwłaszcza w momencie dokonywania zmian w strukturach spółki. Wniosek taki powinien być złożony w ustawowym terminie. Termin ten został określony w art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, zgodnie z którym wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu. W natłoku spraw czas ten może się jednak okazać dla nas niewystarczający.
W takim przypadku z pomocą przychodzi kolejny przepis powołanej ustawy. Zgodnie z jej art. 24, w przypadku stwierdzenia, że mimo upływu terminu przewidzianego w art. 22, nie złożono wniosku o wpis do KRS lub dokumentów, których złożenie jest obowiązkowe, sąd rejestrowy wezwie osoby zobowiązane do podjęcia powyższych działań do ich spełnienia. Co więcej, wyznaczy kolejny 7-dniowy termin.
Nie oznacza to oczywiście, że Sąd w każdym przypadku będzie pełnił tak aktywną rolę. Biorąc pod uwagę ilość funkcjonujących w obrocie prawnym podmiotów wpisanych do KRS oraz podmiotów, które dopiero mają zamiar dokonać pierwszego zgłoszenia jest to niemożliwe. Przykładowo, nierozsądnym byłoby, w przypadku nowo zawiązanej spółki, dokonywanie pierwszego wpisu, gdy między wspólnikami zrodził się poważny konflikt.
Obowiązek dokonania wskazanych czynności spoczywa na osobie lub osobach, które na mocy przepisów, postanowień aktu założycielskiego lub na podstawie umocowania z tytułu innych czynności prawnych, w sposób określony w przepisach szczególnych mają prawo występować w imieniu danego podmiotu albo za dany podmiot (w przypadku członków organu osoby prawnej). Jeśli chodzi o spółki, obowiązek ten spoczywa zatem na mających prawo reprezentacji wspólnikach spółki jawnej, komplementariuszach spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej, partnerach spółki partnerskiej, członkach zarządu spółki z o.o. i spółki akcyjnej.
Ta swego rodzaju kolejna szansa na zgodne z prawem ujawnienie dokonanych zmian jest dana pod rygorem nałożenia na ww. osoby grzywny, która w dodatku może być ponowiona i to nawet wielokrotnie. Grzywna ta powinna być traktowana jako środek mobilizujący i penalny jednocześnie. Jeśli okaże się bezskuteczny, możliwości Sądu zostały określone jeszcze szerzej – gdy ‘oporny” zobowiązany nadal nie złoży odpowiednich dokumentów, Sąd Rejestrowy może:
– wykreślić z urzędu wpis niezgodny z rzeczywistym stanem rzeczy;
– dokonać z urzędu wpisu danych odpowiadających rzeczywistemu stanowi rzeczy w szczególnie uzasadnionych przypadkach, o ile dokumenty stanowiące podstawę wpisu znajdują się w aktach rejestrowych;
– wydać z urzędu postanowienie o rozwiązaniu osobowej spółki handlowej wpisanej do Rejestru, jeśli zaszły ważne powody;
– ustanowić kuratora dla osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców.
Powyższe dowodzi nie tylko tego, że Sąd Rejestrowy ma bardzo szerokie kompetencje w zakresie kontrolowania prawidłowości i rzetelności wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym, ale przede wszystkim tego, że podmiot odpowiedzialny za wymagane prawem zgłoszenie lub złożenie wniosków, w przypadku niespełnienia tego obowiązku, nie pozostanie bezkarny.
Tym niemniej, jeśli mają Państwo więcej pytań w niniejszym temacie – zapraszamy oczywiście do kontaktu:
Tel: 720 227 777
E-mail: biuro@centrumprawa.eu
Zespół Centrum Prawa